Způsoby výuky jógy
OTEVŘENÉ LEKCE
Asi nejběžnější způsob výuky jógových ásan. Najdete je hlavně ve fitness/wellness centrech a určitou část rozvrhu tvoří i v jógových studiích. Podle jejich systémů, pak můžete přijít buď bez ohlášení nebo po předchozí rezervaci.
Výhodou je, že můžete přijít kdykoliv během roku a že se dopředu můžete posunovat i velmi rychle, protože uvidíte ásany a uslyšíte odpovědi a otázky, které byste například na kurzu pro začátečníky nejspíš neviděli/neslyšeli.
Otevřené lekce ovšem nemusí být příliš systematicky vedené (z pohledu delšího horizontu) a pokud ano, tak tím, že budete chodit jen občas, můžete přijít o důležité informace nebo mezičlánky (navazující ásany). Záleží samozřejmě na konkrétním jógovém stylu a na lektorovi, jak lekce vede, ovšem už jen z časových důvodů je obtížné vyhovět požadavkům všech - zvlášť těch, kteří na lekci přijdou jen sem tam.
UZAVŘENÉ KURZY
Druhým nejběžnějším způsobem výuky jsou uzavřené kurzy. Podle účelu mohou trvat od několika dnů (například k naučení se určitých technik, až po několik měsíců, případně let (zejména specializované kurzy pro učitele). Nejběžnější jsou ale čtvrt- a pololetní kurzy s tím, že jejich cena se hradí dopředu.
Obrovskou výhodou uzavřených kurzů je vývoj, znatelný progres, díky tomu, že se náplň a náročnost jednotlivých lekcí systematicky posunuje vpřed. Navíc už samotný fakt, že si dopředu zaplatíte celý kurz, vás donutí chodit přece jen častěji.
Uzavřený kurz také znamená, že se budete setkávat se stále stejnou skupinou, takže si snadno uděláte přátele z podobně zaměřených lidí a taky vás vždy čeká zhruba stejná atmosféra, kterou celá skupina vytváří. Což se naopak o otevřených lekcích, kde část lidí chodí jen "na zkoušku," říct tak úplně nedá.
MYSORE STYLE
Mysore style [čti majsor stajl] je doménou ashtanga vinyasa jógy [aštanga viňása]. Je to tradiční způsob vedení lekcí, při kterém žák cvičí sám jednu ze čtyř sérií a učitel jej v ásanách, v případě potřeby, koriguje a přidává slovní doporučení - tomu se říká adjustment [edžastment].
Tento styl je pojmenován podle měta Mysore v jižní Indii, odkud se ashtanga vinyasa v sedmdesátých letech začala šířit do světa. Výhodou lekcí v mysore stylu je, že si budujete návyk a důvěru v samostatné cvičení. Navíc tím, že každý cvičí podle svého vlastního tempa (dechu) a do dané ásany se dostane v trochu jiném čase, může učitel upravit stejnou ásanu většímu počtu cvičících, což se u vedené lekce, kde všichni cvičí stejnou pozici ve stejný čas, nestane.
SOUKROMÉ LEKCE
Co si budeme vykládat, pokud to s jógou myslíte vážně nebo začínáte anebo nemáte čas dojíždět a upřednostňujete individuální péči, jsou soukromé lekce přesně pro vás. Lektor za vámi přijede, věnuje se po celou dobu jen vám a díky tomu vám může i snadno doporučit, co je pro vás nejvhodnější nebo navrhnout efektivnější úpravy jednotlivých ásan.
Je jasné, že taková lekce stojí většinou víc, než klasická skupinová lekce, kde na vás má lektor zhruba tolikrát méně času, kolik je účastníků. Na druhou stranu, pár soukromých lekcí vám může dát klidně více, než půl roku skupinových lekcí.
ONLINE KURZ
Vynikající forma výuky, či vzdělání, dnešní digitální doby. Tím víc, pokud je ve formě videa.
V podstatě jde o soukromé lekce za násobně menší částku. Na rozdíl od skupinových lekcí si můžete video pouštět dokola třeba padesátkrát. Prostě tak dlouho, až vám budou principy a jednotlivé cviky naprosto jasné a s přehledem je zvládnete. A navíc se jimi můžete zabývat v čase, kdy se vám to právě hodí a kdekoliv máte připojení na internet.
V USB a online kurzu jógy Od začátku správně, jsou navíc všechny lekce dostupné i v PDF a MP3, takže si je můžete jednoduše vytisknout nebo nahrát do mp3 přehrávače/telefonu a svou pravidelnou dávku 🙂 si dopřát na vašem oblíbeném místě i bez signálu.
TRADIČNÍ VÝUKA
Špičkou na pomyslném ledovci "vedení lekcí," je studium přímo s učitelem znalým sanskrtu a jógových technik, zvlášť pokud vás jóga zajímá více, než jen ve formě ohýbání těla, přibližně jednou za dva týdny.
Jakmile totiž začnete studovat klasické texty a hledat více do hloubky, zjistíte, že získané informace nezřídka nesouhlasí s tím, co se dočtete na internetu nebo že většině textu nerozumíte a že i v samotných překladech klasik existují odchylky, či protichůdná tvrzení.
A tak nejlepší možností, jak se dozvědět pravdu, je tradiční studium. Opravdové jogíny zřejmě nikdo jen tak nenajde, protože žijí v ústraní a už z podstaty si nepřejí být rušeni. Ale existuje mnoho učitelů, kteří k ústraní teprve směřují a těch kterým sdílení není na překážku. Takže, kdo hledá, najde. Nebo ještě přesněji, když je žák připraven, učitel se objeví.