Dnešní tip na knihu z jogínovy knihovny se týká pokročilejších jógových technik. Mudry neboli gesta či postoje/postavení označují nejčastěji postavení rukou (chin mudra) nebo celého těla (vipareeta karani mudra). Toto postavení má následně vliv na specifické části těla a/nebo na psychiku.
Přestože je o mudrách známo (i když nejinak tomu je i u ásan), že by se je měl žák učit přímo od učitele, kniha, kterou jsem dnes vybral, je pojata spíše západně (= se zaměřením na zmírnění odstranění problémů, tj.bez duchovních aspektů) a každý kdo zmíněné mudry bude zkoušet, je tak může pojmout minimálně jako protažení pro prsty rukou, což v dnešní klávesnicovité době není úplně k zahození.
Důvěryhodnost uvedených slov, příkladů a účinků jednotlivých muder dodává autorčina minulost, která byla ve znamení silného astmatu a s ním spojených stavů úzkosti a deprese. Kniha ale obsahuje také mudry pro zklidnění, znovu nabití, ke zmírnění/odstranění problémů s jednotlivými orgány a obtíží jako jsou bolesti zad, migrény nebo třeba menstruační problémy. U každé mudry naleznete kromě jejího originálního a přeloženého názvu také popis, dobu, po kterou by se měla držet, doporučení, afirmaci, vizualizaci a tip na bylinky, kterými svůj záměr můžete podpořit.
Možná je nasnadě říci: „Když tomu někdo chce věřit, tak ať si věří,“ jako protiargument zde ale stojí otázka: „Opravdu by mudry přežily stovky let,
kdyby nefungovaly?“
Gertrud Hirschi: Mudry – Jóga Prstů
Kde se o mudrách dočíst více?
Asana Pranayama Mudra Bandha
Hatha Yoga Pradipika
Gheranda sanhitá